O nas

Dzień doGRY! Cieszymy się, że zostaliście na stronie na tyle długo, by zainteresować się jej twórcami :). Pozwólcie więc, że opowiemy o sobie trochę więcej.

Obecnie:

MARYSIA – miłośniczka książek, języków obcych, dobrej herbaty i oczywiście planszówek. Mam słabość do gier z ładnymi drewnianymi elementami, choć wiele z moich ulubionych tytułów nie spełnia tego kryterium. Chętnie propaguję różne gry planszowe podczas spotkań ze znajomymi, najwięcej jednak gram w domu z mężem i dziećmi. Mąż Daniel najbardziej lubi złożone gry, choć grając z dziećmi powoli przekonuje się do bardziej familijnych tytułów. Syn Filip to zwolennik negatywnej interakcji i poważny przeciwnik w grach ekonomiczno-strategicznych, a ostatnio wielki fan Gwiezdnych Wojen. Emilka z kolei preferuje gry kooperacyjne i lekkie karcianki, tematycznie zaś najchętniej sięga po gry o zwierzątkach.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Marysi.

 

* * *

 

OLA – fan wszelkiego rodzaju planszówek i karcianek. Swoją przygodę z nowoczesnymi planszówkami zaczęłam wraz z pierwszymi gliwickimi Pionkami. Należę do rzadkiego gatunku srok okładkowych – im ładniejsze, przyciągające wzrok pudełko gry, piękniejsze elementy, śliczniejsze grafiki na kartach, tym chętniej do gry siadam, a najczęściej czuję potrzebę jej posiadania. Gry kolekcjonuję – z raz zakupioną ciężko mi się rozstać. Na szczęście rozsądek przeważa i mam raczej średnią biblioteczkę gier. Lubię jeździć na konwenty i tam poznawać nowości wydawnicze. Jako miłośnik japońskich sztuk walki, każda gra z motywem azjatyckim ma u mnie +10 na start.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Oli.

 

* * *

 

ASIA – Fanka gier planszowych, głównie kafelkowych, a kolor zielony i jakiś irlandzki klimacik sprawia, że gry kupuje niemal w ciemno. Uwielbia też Posiadłość Szaleństwa, tak też nazywa swój dom, w którym mieszka z mężem i córką. Przygodę z planszówkami zaczęła dzięki mężowi od dość ciężkich ameri tytułów, by potem przekonać się, że istnieją euraski, w które chętnie zagra. Nie lubi gier słownych. Chętnie czyta horrory, hoduje również arbuzy i dynie w przydomowym ogródku. Lubi tańczyć, zwłaszcza irlandzkie jigi i reele. 

Artykuły autorstwa i współautorstwa Asi.

 

* * *

 

MARCIN – Prywatnie mąż i ojciec, zawodowo informatyk, nauczyciel akademicki. Hobbystycznie jestem graczem gier planszowych od bardzo dawna. Zacząłem grać jako dziecko w takie gry jak Eurobiznes, Magia i Miecz, Komandosi czy Batman. Obecnie poszerzam swoją kolekcję sukcesywnie razem z moją żona Asią. Lubię wszystkie gry, ale najbardziej gry ameritrash i gry logiczne, gry w klimacie mrocznym, zwłaszcza z elementami Lovecrafta,  jak i gry z elementami zwierzaków jak Root i Everdell. Drugim hobby są gry RPG, w których jestem mistrzem gry. Mam ich sporą kolekcję, a głównym systemem do którego wracam jest Warhammer. Gier cyfrowych też nie odmówię, zarówno na PS jak i PC. Do innych moich zainteresowań należą sztuki walki, niektóre z nich trenowałem. Interesuję się również zagadnieniami informatycznymi takimi jak inteligencja sztuczna i przetwarzanie obrazu.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Marcina.

 

* * *

 

DANIEL – Zakochałem się w planszówkach od pierwszego kieszonkowego. Nakręcona tekturowymi zdobyczami wyobraźnia szybko powiodła mnie w rozległe erpegowe krainy. Stamtąd tylko jeden nieostrożny krok wystarczył, żebym na długi czas pogrążył się w odmętach bitewniaków. Żądza dowodzenia coraz większymi armiami zaowocowała fatalnym zauroczeniem grami komputerowymi. Słabość do turówek popchnęła mnie na powrót w objęcia pierwszej planszowej miłości. I tak krąg się domyka w pełnej rundzie dookoła metaforycznej planszy. W każdej wolnej chwili, ze wszystkich sił staram się zdobyć niedościgłe trofeum pracownika miesiąca, a w pozostałym czasie jestem przykładnym mężem swojej żony i ponadetatowyn ojcem dwóch urwisów. To, co zostaje, pożerają planszówki.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Daniela.

 

* * *

 

Justyna       JUSIA (JUSTYNA) – wkrótce się przedstawi 🙂

 

 

Artykuły autorstwa i współautorstwa Jusi.

 

 

 

Wcześniej:

ADAM – harcerz, uczeń, lubi planszówki i RPG. Podobają mi się gry kooperacyjne, przygodowe oraz te, w których można robić combosy. Preferuję klimaty fantasy, ale tak naprawdę to zagram w każdą grę. W Roll for the Galaxy najbardziej lubię czerwone kostki, a w Altiplano zawsze zbieram kamienie. Jedyne gry, których nie lubię to demoniczne, mroczne, chińczyk i warcaby.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Adama.

 

* * *

 

BARTEK – Mąż jednej żony, ojciec trójki dzieci. Wyuczony na architekta, wyspecjalizowany na kamieniarza 🙂 Gry planszowe uwielbiam od czasów Hamburgera, 2. edycji Magii i Miecz i Battletech’a wydawnictwa Encore. Powróciłem do tej pasji w 2008. Chcąc dzielić się nią ze swoimi dziećmi, ale i lokalną społecznością (podwrocławską) rozkręciłem najpierw Przedszkolny Klub Gier Planszowych „Pionki w Układance” (nieistniejący już) a później w Centrum Kultury – z dużą pomocą Stowarzyszenia Druga Runda – Klub Gier Planszowych „Czwartkowe Rozdania”, który trwa do dziś i ma się dobrze. Interesuję się grafiką i ilustracją – dlatego chłonę gry oczami. Ładnie wydana gra znacznie szybciej przykuje moją uwagę, co nie oznacza, że nie docenię mechanicznie dobrej, ale „mniej ładnej”. Oprócz grania uwielbiam książki i muzykę filmową.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Bartka.

 

* * *

 

GRZESIEK – od 2005 r. szczęśliwy mąż. Dumny tato czwórki dzieci. Z zawodu informatyk, a z zamiłowania – planszomaniak. Wciąż pozostaję zadziwiony, jak wiele do zaoferowania ma nam rynek gier planszowych – bardzo lubię odkrywać nowe mechaniki i pobudzać do działania wciąż inne obszary mózgu. Najchętniej i najczęściej siadam do krótkich, intensywnych gier, w których mam okazję poruszać trochę swoje szare komórki. Ale lubię też dłuższe gry – ekonomiczne, strategiczne, przygodowe – jeśli tylko pozwala na to czas. Jestem bardzo otwarty na każdy rodzaj gier i na większość tematyki, w których są osadzone (aktywnie unikam tylko tych osadzonych w mrocznych klimatach, jak na przykład cthulhu, czy zombie).

Artykuły autorstwa i współautorstwa Grześka.

 

* * *

 

TOMEK GIE – prywatnie mąż i ojciec dwóch córek. W wolnym czasie wielbiciel gier – komputerowych, konsolowych oraz planszowych. Gram we wszystko co mi wpadnie w ręce (chodź w niektóre tytuły tylko raz 😀 ) – od prostych gier rodzinnych poprzez euro suchary na ameri trashach kończąc. Uwielbiam klimat fantasy oraz horroru, także jeżeli tylko gra ma taki klimat to nie trzeba mnie długo namawiać do rozgrywki.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Tomka.

 

* * *

 

TOMEK JOT – Świeżo upieczony tata małego Kornelka, szczęśliwy i zakochany mąż pięknej i inteligentnej Katarzyny. Na co dzień fizjoterapeuta z zamiłowania, a poza pracą majsterkowicz, samouk złota rączka, miłośnik gier planszowych i kabaretów, twórca kolczyków dla miłośniczek gier planszowych, człowiek wielu pomysłów. Jednym zdaniem zwykły facet z otwartym sercem dla ludzi :).

Artykuły autorstwa i współautorstwa Tomka.

 

* * *

 

SPYRO – Z wykształcenia mechanik, na co dzień zajmujący się bezpieczeństwem pracowników. W wolnych chwilach… człowiek pasja. Jak mnie coś zafascynuje to zgłębiam to jak tylko można. Kibic piłkarski (nie mylić z kibolem), od ponad 30 lat fan ciężkich brzmień – zakochany w Metallice. Na stanie dwoje dzieci, które w nienachalny sposób próbuję przyciągnąć do stołu. Przy stole eurogracz nie bojący się starych, zapomnianych tytułów. Nie straszne jest mi „sologranie”. Ulubiona tematyka gier? – wszystko tylko nie kosmos.

Artykuły autorstwa i współautorstwa Spyro.

 

 

 

Nasi Goście

ADAM BADURA – aktualny prowadzący akcję MatHandel, laureat nagrody im. Michała Gościniaka w 2017 r. (dla osoby, akcji czy wydarzenia, które w bezinteresowny, wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju hobby w naszym kraju), autor bloga na platformie ZnadPlanszy.

Dinosaur Island (Kilka Fajnych Gier – dinozaury)

Planszówkowe ABC – 18xx

 

* * *

 

EWA GRANIAK-WOSINEK – plastyczka, fotografka, animatorka, bibliotekarka. Mieszka na końcu świata w środku lasu, dlatego ma czas na granie w planszówki. Prowadzi klub gier w pobliskim Rossoszu i w Wisznicach. Pisze o planszówkach do Słowa Podlasia oraz prowadzi fanpage Baba Jaga Klub Gier Planszowych.

Kimono (Kilka Fajnych Gier – Japonia)

Dobra, Lepsza, Najlepsza – Dla 2 osób

 

* * *

 

WOJTEK 'WC’ CHUCHLA – popularyzator, pasjonat i kolekcjoner gier planszowych (ok. 600 tytułów w ciągłej rotacji, ponad 10 tys. rozegranych partii); współpracował ze Światem Gier Planszowych, przewodniczył Kapitule Planszowej Gry Roku 2014; od 2015 roku pracuje w Rebelu; laureat nagrody im. Michała Gościniaka w 2020 r. (dla osoby, akcji czy wydarzenia, które w bezinteresowny, wyjątkowy sposób przyczyniają się do rozwoju hobby w naszym kraju); profil Wojtka na BGG.

Na Skrzydłach (Kilka Fajnych Gier – wśród chmur)

 

* * *

 

AGATA FREINDORF – pasjonatka gier planszowych i chodząca encyklopedia wiedzy o nich. Typowy eurogracz, choć do ameri z ciekawości też zasiądzie. Współpracowała z portalem Board Times a od roku należy do grona redaktorów Planszowych Newsów. Oprócz planszówek interesuje się kryminalistyką i historią lokalną, głównie przestrzenią sepulkralną. W wolnych chwilach uprawia tanatoturystykę i pochłania seriale.

Urbanista (Kilka Fajnych Gier – gry solo)

 

* * *

 

KAROLINA CZAJKA – pedagog, od wielu lat pracuje z dziećmi, początkowo w szkole, a później prowadząc autorskie zajęcia dla najmłodszych. Prowadzi kursy dla rodziców oraz stronę poświęconą pracy z dziećmi – Dwulatkowo. Z jej pomysłu zrodziła się inicjatywa „Czelendż ocalić od zapomnienia” przekształcona następnie w GRAnatowa czelendż. Karola pasję do gier planszowych dzieli z mężem Kubą. Wspólnie założyli GRAnatową, gdzie popularyzują granie w ramach spotkań klubu gier planszowych – w tym specjalne dla dzieci oraz dla seniorów – jak również poprzez liczne maratony (Nocne Gier Granie) i zloty planszówkowe (tak zwane PituCony). Karolę z Kubą można zobaczyć w cyklu „Małżeńskie Rozmówki na temat Planszówki”.

Kociaki Łobuziaki; Mali Czarodzieje (Kilka Fajnych Gier – dla dzieci)

* * *

 

MARCIN 'POMIMO’ SZRAMA – nauczyciel języka niemieckiego i historii, animator gier planszowych (założyciel dwóch klubów: „Graczyn” i „Zagraj”), recenzent i bloger (Zagramy), założyciel i animator grupy na FB „Kluby Gier Planszowych”, twórca i koordynator dorocznej akcji „Pakiety Noworoczne” promującej kluby gier w społeczności lokalnej.

Thurn und Taxis / Cesarski Kurier (Kilka Fajnych Gier – o Niemczech)

 

* * *

 

IWONA WEBER-SŁOWIŃSKA I ADAM SŁOWIŃSKI – czyli Pełna Para; planszówkowi pasjonaci i entuzjaści; od ponad 10 lat recenzenci gier planszowych; twórcy bloga oraz podcastu na platformie ZnadPlanszy.

Troyes (Kilka Fajnych Gier – o Francji)

.

* * *

 

MAGDA LATOSIŃSKA to entuzjastka gier planszowych. Prowadzi klub gier planszowych Sportowcy na Planszy. Współtworzy również kanał Grajki Polecajki, w którym przedstawia swoje ulubione gry. Potocznie zwana „Psychofanką NK”, choć nie ogranicza się do gier tego wydawnictwa – (prawie) wszystkie kocha, poleca i z radością prezentuje zarówno chętnym, jak i opornym. Uwielbia wszystko z motywem łowickich kwiatów (takim, jaki można również znaleźć na okładce gry Bukiet). Kto ma szczęście, może załapać się na robione przez nią pyszne kluski śląskie.

Sen (Kilka Fajnych Gier – Nasza Księgarnia)

 

* * *

 

MACIEJ KLEBAŃSKI – pracuje na co dzień w marketingu w branży zabawek. Po godzinach znany jako Pirat Planszówek – z pasją opisuje poznane planszówki w ramach prowadzonego od 2017 roku bloga i strony na Facebooku. Mimo szału nowości regularnie wraca do starszych gier, by poznawać korzenie gatunków. W domowej kolekcji królują u niego eurasy, ale wierzy, że każdy tytuł zasługuje na chociaż jedną szansę. Maciek chętnie odpoczywa również z książką, a wrażeniami z lektury dzieli się na swoim Instagramie. Fan anime, komiksów i Nintendo Switch.

Holi (Kilka Fajnych Gier – o Indiach i Sri Lance)

 

* * *

 

GRZESIEK STAWICKI – jest jednym z administratorów grupy Granie z dziećmi oraz niestrudzonym krzewicielem planszówek. Z rodziną najczęściej gra w gry średnio zaawansowane, ale gdy ma okazję, to nie stroni od cięższych tytułów. Chętnie zagra, chętnie również wytłumaczy zasady a od wygranej znacznie ważniejsza dla niego jest widoczna u współgraczy radość z rozgrywki. Ostatnio często można go spotkać na spotkaniach organizowanych przez Fanów Gier oraz na różnych konwentach.

PanAm (Kilka Fajnych Gier – w powietrzu)