Kilka Fajnych Gier – na ferie

Już za tydzień (lub za kilka tygodni, w zależności od tego, gdzie mieszkacie) zaczynają się ferie zimowe, czyli czas odpoczynku i wyjazdów dzieci szkolnych, ale i nierzadko – również i rodziców. Dlatego też, specjalnie na ten czas, przygotowaliśmy dla Was artykuł na temat trzech gier idealnych na ferie: w niewielkich pudełkach, z prostymi zasadami i ogromną regrywalnością, idealnych na odpoczynek po długim dniu spędzonym na stoku narciarskim lub pieszych wycieczkach.

Popularne ostatnio „wykreślanki” czyli gry, w których rysujemy lub skreślamy konkretne elementy w zależności od tego, co wyrzucimy na kościach lub wylosujemy z kart, to zazwyczaj dobry pomysł do zabrania w podróż. Są małe, często nawet da się dodatkowo zmieścić kilka w jednym pudełku i nie wymagają konkretnej przestrzeni do grania. W przypadku Patchwork Doodle na korzyść działa jeszcze fakt, że grać może praktycznie dowolna liczba osób – wystarczy, że wszyscy widzą karty przedstawiające kształty do narysowania. Jest to też gra, która jednoczy umysły matematyczne (zazwyczaj ogrywa mnie mój syn) oraz artystyczne, dla których kolorowanie poszczególnych elementów jest ważniejsze od wyniku punktowego. Ze strony wydawnictwa Lacerta można pobrać również okolicznościowe kolorowanki do wykorzystania zamiast oryginalnych arkuszy znajdujących się w pudełku.

Super gra, pełna kosmicznych bitew, robienia combosów i budowania swojego imperium. Brzmi jak opis gry ze sporym pudłem z mnóstwem figurek, kości, i wielgachną instrukcją na 50 stron? Tymczasem Star Realms to gra mieszcząca się w kieszeni! Jest chyba najbardziej upakowaną grą, jaką znam. W pudełku nie ma ani trochę powietrza, same karty. Według mnie to fajna alternatywa dla gier, w których wypraska i powietrze zajmują połowę miejsca w pudełku.
Ale wracając do gry, a konkretnie do jej mechaniki. Star Realms to gra, która opiera się na deck buildingu, czyli budowaniu swojej talii kart. Gdy kupujesz jakiś statek, on co kilka rund do ciebie wraca. Twoim zadaniem jest tak złożyć sobie talię, aby co chwilę dochodziły ci mocne karty. Z powodu tak małego rozmiaru, a dużej regrywalności Star Realms jest jedną z najlepszych gier na ferie.

Rzymianie do domu! to gra osadzona w realiach historycznych – ok 120 r. n.e. Rzymianie (a właściwie – ich cesarz, Hadrian) postanowili wybudować mur na podbitych ziemiach Brytanii, który to miał chronić ich przed Piktami z Kaledonii. Daremny trud, próżne nadzieje (to jest ten moment, kiedy odpuszczamy trochę realia historyczne na rzecz dobrej fabuły) – kaledońskie klany McGreenów, McVioletów, McRedów i McGoldów urządziły sobie swoiste zawody w rozwalanie rzymskich fortyfikacji. My, gracze, stajemy na czele czterech rodzin po to, by udowodnić stare galijskie powiedzenie: „ale głupi ci Rzymianie!”.
Rzymianie… to mała karcianka, z niezbyt częstą mechaniką. Mamy tu bowiem do czynienia z programowaniem  – w tajemnicy przed innymi graczami wystawiamy wojowników w zaplanowanej przez nas kolejności, po to, by podbić jak najwięcej fortów (a precyzyjniej – podbić te najbardziej wartościowe). Kiedy wszyscy gracze zaplanują całą rundę, odsłaniamy karty i wyłaniamy zwycięzców poszczególnych rund. Każda karta wojownika ma swoją unikalną cechę, a dodatkowo część fortów odpala różne efekty po ich zdobyciu. 
Gra bardzo zmienia się w zależności od liczby graczy. Na dwóch jest dosyć ciekawą grą polegającą na odgadywaniu intencji przeciwnika. Natomiast przy czterech graczach liczba zmiennych jest nie do ogarnięcia, przez co staje się właściwie grą losową – jednakże dającą (może nieco złudne, ale cóż…) poczucie wyższości taktycznej nad rywalami.

* * *

Tak wyglądają nasze propozycje. Oczywiście gier spełniających kryteria opisane we wstępie jest znacznie więcej, ale uznaliśmy, że te trzy tytuły warto polecić szczególnie. A na czas ferii życzymy Wam świetnej, zimowej pogody, niezapomnianej zabawy i bezpiecznego powrotu do domu!

* * *

A oto propozycje zebrane na naszej grupie na FB (cały wątek tutaj). W kolejności alfabetycznej są to:

 • Czarne Historie (i wszelkie inne, „kolorowe” Historie)
 • Duuuszki
 • Kartografowie
 • Miasteczka
 • NMBR9
 • Pamiętne historie
 • Pechowa Krowa
 • Resistance: Avalon
 • Resistance: Agenci Molocha
 • Rój
 • Rzuć na tacę
 • Tiny Epic Kingdoms (Małe Epickie Królestwa)
 • Tiny Epic Mechs
 • Wirus
 • Zeus

Dodaj komentarz