Ciekawostki BGG – gry na półkach polskich graczy

W serwisie BoardGameGeek zarejestrowanych jest 13382 użytkowników, którzy wskazali Polskę jako swój kraj pochodzenia (stan na 1 sierpnia). 5645 z nich zarejestrowało przynajmniej jedną grę jako będącą w ich posiadaniu (status „Owned”) – rekordzista zgromadził ich niemal dwa i pół tysiąca. Łącznie przez wszystkie kolekcje przewinęło się 8905 unikalnych tytułów (nie licząc rozszerzeń). W dzisiejszym zestawieniu przyjrzymy się grom, które pojawiały się u użytkowników BGG najczęściej.

 

 

10. Small World

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1066
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.75
Rok wydania: 2009
Wydawnictwo: REBEL

Jak sobie radzić w świecie, w którym nie ma miejsca dla wszystkich ras, które świat ów chciałyby zamieszkiwać? Rozwiązanie tego filozoficznego problemu zaproponowane przez grę Small World jest zaskakująco konkretne i praktyczne… Przepychanki na mapie od Days of Wonder z 2009 r. zostały wydane w Polsce w 2012 r. przez REBEL i zostały przez graczy w naszym kraju przyjęte bardzo entuzjastycznie, o czym świadczyć może chociażby tytuł Gry Roku w 2013 r.

 

 

9. Cytadela

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1155
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.50
Rok wydania: 2000
Wydawnictwo: Galakta

Cytadela to gra ukrytych tożsamości i blefu, w której próbujemy wybudować jako pierwsi osiem dzielnic, jednocześnie rzucając swoim rywalom kłody pod nogi – a to mordując ich postaci, a to okradając ich albo burząc to, co zdołali już zbudować. Gra na świecie została wydana przez w 2000 r. przez MultiSim (Francja), a w Polsce – przez Galaktę, w 2005 r. (wznowiona w 2012 r.). W ubiegłym roku gra doczekała się reedycji, wzbogaconej o nowe postaci oraz nowy design komponentów.

 

 

8. List Miłosny

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1186
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.40
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Bard

W tej grze dedukcji i blefu jesteśmy amantami usiłującymi dostarczyć jej nasze listy miłosne, korzystając w tym celu z pomocy postaci z najbliższego otoczenie księżniczki – barona, księcia, strażniczkę, a nawet samego króla. Oczywiście, każde z nich posiada właściwe sobie umiejętności, które przydadzą nam się w konkurach do wybranki naszego serca. Gra została wydana w 2012 r. przez AEG, a na rynek polski wprowadzona w 2013 r. przez wydawnictwo Bard. Również w tym roku List Miłosny zdobył szereg nagród Golden Geek: dla najlepszej gry karcianej, familijnej, imprezowej oraz dla najbardziej innowacyjnej gry roku.

 

 

7. 7 Cudów Świata

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1187
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 8.36
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: REBEL

W grze 7 Cudów Świata mamy okazję wcielić się w przywódcę jednego z siedmiu wspaniałych miast ery Antyku i zdobyć dominację nad swoimi rywalami budując najsprawniejszą gospodarkę i najskuteczniejszą armię. Gra wydana przez Repos w 2010 r. została w tym samym roku wypuszczona na rynek polski za sprawą wydawnictwa REBEL. Obsypana nagrodami na całym świecie, wśród których warto wymienić niemiecką Kennerspiel des Jahres, amerykańską Dice Tower Award, czy francuską Tric Trac d’or, jak również wyróżnienia w Finlandii i Włoszech.

 

 

6. Neuroshima Hex!

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1197
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 8.29
Rok wydania: 2006
Wydawnictwo: Portal

Postapokaliptyczny świat staje się areną walk między licznymi frakcjami: Borgo, Moloch, Hegemonia i Posterunek to zaledwie kilka z nich. Pierwsza wersja gry Neuroshima Hex!, autorstwa Michała Oracza, została wydana w 2006 r. przez Portal, a najnowsza – 3.0 – w 2013 r. Cechą charakterystyczną gry jest silnie rozwinięta scena turniejowa oraz aktywność samych graczy – do gry powstają fanowskie dodatki i nowe armie; doliczając do tego zaangażowanie samego Portalu (regularnie wydającego oficjalne rozszerzenia) otrzymujemy grę, która jeszcze przez wiele lat gościć będzie na polskich stołach i półkach.

 

 

5. Agricola

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1296
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 8.63
Rok wydania: 2007
Wydawnictwo: Lacerta
BGG ID: 31260

Rolniczy hit Uwe Rosenberga przez 2 lata (2008-2010) triumfował na szczycie rankingu BGG, obecnie na miejscu 14. Orzemy, siejemy, zbieramy, budujemy, hodujemy trzodę chlewną i bydło rogate – a to wszystko po to, aby wyżywić naszą wiecznie głodną rodzinę i zdobyć miano najlepszego gospodarza we wsi. Wydana w 2007 r. przez Lookout Games, w Polsce – rok później, przez Lacertę. Gra Roku 2009.

 

 

4. Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1402
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 8.66
Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Portal

Robinson Crusoe to kolejny hit od wydawnictwa Portal, wypuszczony na rynek w 2012 r. Stworzona przez Ignacego Trzewiczka przygodowa gra kooperacyjna, która przenosi graczy na bezludną wyspę, gdzie każdy nieostrożny krok może zakończyć nasz kruchy żywot. Otrzymała tytuł Zaawansowanej Gry Roku w 2013, a w plebiscycie serwisu ZnadPlanszy tytuł otrzymał nagrodę Gra Graczy. Warto również odnotować, że Robinson Crusoe to najnowsza gra w naszym dzisiejszym zestawieniu, a średnia ocen wystawionych przez posiadaczy jest najwyższa z całej dziesiątki.

 

 

3. Catan

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1403
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.48
Rok wydania: 1995
Wydawnictwo: Galakta

Najstarsza gra w dzisiejszym zestawieniu – wydana w 1995 r. przez KOSMOS jako Die Siedler von Catan, a w 2005 r. przez Galaktę jako Osadnicy z Catanu. 10 lat później przemianowano ją na Catan. Ta prosta gra ekonomiczna, w której zasiedlamy tytułową wyspę i rozmieszczamy nasze osady w strategicznych punktach, po to, by gromadzić coraz więcej zasobów na kolejne zakupy, doczekała się szeregu dodatków, które urozmaiciły rozgrywkę i umocniły silną pozycję tego tytułu również wśród graczy z Polski.

 

 

2. Wsiąść do Pociągu: Europa

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1429
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.99
Rok wydania: 2005
Wydawnictwo: REBEL

Wsiąść do Pociągu: Europa to jedna z licznych gier z rodziny Ticket to Ride odnoszącej ogromny sukces na całym świecie – nagrody dla gry roku w Niemczech, Japonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii i Czechach. Pierwszą edycję tej wersji gry (czyli Europa) Days of Wonder wydało w 2005 r., natomiast dzięki wydawnictwu REBEL trafiła ona na polskie półki w 2007 r. Wsiąść do Pociągu to sympatyczna gra familijna, w której kompletujemy zestawy kart w odpowiednim kolorze po to, aby wybudować sieć połączeń kolejowych, które przyniosą nam jak najwięcej punktów.

 

 

1. Carcassonne

Liczba użytkowników z Polski posiadających grę: 1795
Średnia ocen wystawiona przez posiadaczy: 7.52
Rok wydania: 2000
Wydawnictwo: Bard

Na pierwszym miejscu mamy światowy hit z 2000 r. wydany przez Hans im Glück, a od 2001 r. w Polsce dzięki staraniom wydawnictwa Bard. Od tej pory na całym świecie sprzedano już 10 milionów pudełek tej sympatycznej gry kafelkowej, w której zamiast przemieszczać się po planszy, tworzymy ją, starając się przy okazji nazbierać jak najwięcej punktów, krzyżując przy okazji podobne plany naszych rywali, konkurujących z nami o jak najlepsze terytoria. W roku 2001 Carcassonne zdobyło tytuł Spiel des Jahres.
 

 

Podsumowanie

Kiedy porównamy tę listę do globalnego top 10 gier w posiadaniu użytkowników BGG, najbardziej w oczy rzucają się różnice – bo jest ich znacznie mniej niż podobieństw. W polskiej dziesiątce znalazła się Cytadela (13. miejsce na świecie) i 2 gry polskich autorów – Robinson Crusoe i Neuroshima Hex!, wypierając hity z listy globalnej: Pandemia, Dominion i Puerto Rico. Być może miał na to wpływ nasz patriotyzm lokalny i chęć wspierania rodzimych twórców, a może jest to jakiś wyznacznik tego, z jaką intensywnością mówiło się o naszych rodzimych grach za granicą.

Drugą cechą charakterystyczną tego zestawienia jest wiek gier z czołówki. Uśredniając daty pierwszych polskich wydań tych tytułów, lądujemy w okolicy roku 2006. Najnowsze gry w zestawieniu mają już 5 lat. Może to świadczyć o tym, że nie zestarzały się ani trochę i że rok w rok przyciągają nowych graczy. Z drugiej strony, odzwierciedla to być może obecną sytuację na rynku gier planszowych – co miesiąc, co tydzień wychodzi wiele ciekawych tytułów, o naszą uwagę i nasze portfele walczy coraz większa liczba wydawnictw – i to nie tylko tych z Polski. W tej sytuacji poszczególne tytuły przemykają nam przed oczami i znikają z pola widzenia. Zaryzykuję twierdzenie, że gry wydawane obecnie jeszcze przez parę dobrych lat (o ile w ogóle) do tego typu zestawienia się nie dostaną…
 

 

Post scriptum

A! Obiecałem (na grupie FB Gry Planszowe), że napiszę, na którym miejscu znajduje się Monopoly – jest to miejsce 132 (na półkach 289 graczy). A teraz przyznać się, kto wstydził się dodać ją do swojej kolekcji w BGG, mimo że leży na półce, hę?

[16.09.2017] Podczas pracy nad artykułem poświęconym „polskiemu BGG” udało się odkryć błąd w skrypcie liczącym głosy polskich graczy. Stąd też konieczne okazały się pewne poprawki, uwzględniające pominięte dane. Większość gier pozostała i zachowała swoją pozycję. Największą zmianą jest pojawienie się Listu Miłosnego i zniknięcie z listy Puerto Rico.

 
 

Lista rozszerzona

Zgodnie z zapowiedzią na Facebooku, poniżej znajdziecie dłuższą listę gier, które w tym zestawieniu zajęły najwyższe pozycje. Dzięki zainteresowaniu czytelników (i 29 polubieniom, które były jednocześnie głosami za publikacją kolejnych miejsc) przedstawiam 39 najczęstszych gier na półkach polskich graczy:

 

# Tytuł gry Rok wydania Liczba użytkowników Średnia ocen
1 Carcassonne 2000 1795 7.52
2 Ticket to Ride: Europe 2005 1429 7.99
3 Catan 1995 1403 7.48
4 Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island 2012 1402 8.66
5 Agricola 2007 1296 8.63
6 Neuroshima Hex! 2006 1197 8.29
7 7 Wonders 2010 1187 8.36
8 Love Letter 2012 1186 7.40
9 Citadels 2000 1155 7.50
10 Small World 2009 1066 7.75
11 Puerto Rico 2002 1060 8.59
12 Dixit 2008 1030 7.89
13 Bohnanza 1997 996 7.28
14 Pandemic 2008 992 7.89
15 7 Wonders Duel 2015 984 8.56
16 Splendor 2014 976 7.85
17 Saboteur 2004 938 6.98
18 Codenames 2015 914 8.24
19 Power Grid 2004 900 8.24
20 Race for the Galaxy 2007 898 8.56
21 Twilight Struggle 2005 889 8.77
22 Kolejka 2011 866 7.05
23 Dominion 2008 860 8.10
24 Imperial Settlers 2014 857 8.41
25 Scrabble 1948 844 6.60
26 Patchwork 2014 826 7.96
27 Arkham Horror 2005 785 8.09
28 Hive 2001 741 7.82
29 Spot it! 2009 736 7.49
30 Tzolk’in: The Mayan Calendar 2012 715 8.55
31 Terra Mystica 2012 693 8.89
32 Stone Age 2008 677 8.18
33 Talisman (Revised 4th Edition) 2007 665 7.07
34 A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition) 2011 645 8.58
35 King of Tokyo 2011 639 7.69
36 Red7 2014 639 7.47
37 Munchkin 2001 636 6.85
38 Cyclades 2009 626 8.30
39 Terraforming Mars 2016 624 8.91

Dodaj komentarz