Ciekawostki BGG – gorące gry września 2017

Ostatni dzień września to dobry moment, żeby zacząć podsumowywać cały miesiąc. Szczegółowa analiza wymaga trochę więcej czasu, dlatego już teraz zapraszam na materiał filmowy, który ukaże się na naszym kanale YouTube za kilka dni. Ale już dzisiaj (na gorąco) możemy popatrzeć na gry, które budziły w graczach najsilniejsze emocje, które wywoływały dyskusje, rozbudzały nadzieje… które – jednym słowem – graczy rozpalały. Zapraszam na podsumowanie miesiąca listy „The Hotness”!

Metoda liczenia punktów jest taka sama jak w ubiegłym miesiącu – gra, która danego dnia była na pierwszym miejscu listy dostaje 50 punktów, gra z 2. miejsca – 49 pkt. i tak dalej. Ostatnie, 50. miejsce to 1 punkt. Oto lista 10 tytułów, które zgromadziły w ten sposób najwięcej punktów.

 


10. Lisboa

Liczba punktów: 899
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Miejsce 10. zajmuje Lisboa – ciężka gra ekonomiczna, dzięki której przeniesiemy się do stolicy Portugalii w bardzo niefortunne dla niej czasy, a mianowicie do roku 1755, kiedy to miasto zostało spustoszone przez następujące po sobie trzęsienie ziemi, tsunami oraz ogromny pożar. Wcielamy się w możnych tego miasta, usiłujących je odbudować i przywrócić mu utracony blask. Gra zebrała na Kickstarterze ponad 400.000 dolarów. We wrześniu rozpoczęła się wysyłka do wspierających z Europy, opóźniona przez lipcowy pożar (sic!) magazynu z wydrukowanymi egzemplarzami.


9. Cywilizacja: Poprzez Wieki

Liczba punktów: 993
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Kolejne miejsce zajmuje najstarsza w dzisiejszym zestawieniu Cywilizacja: Poprzez Wieki – olbrzymia gra cywilizacyjna, od wielu miesięcy w okolicach samego szczytu rankingu. Skąd więc jej nagłe pojawienie się wśród „gorących” tytułów? Bez wątpienia największy wpływ na to miała premiera aplikacji na urządzenia mobilne, dzięki której gra dotarła do wielu nowych osób, a z pewnością również niejeden miłośnik wersji analogowej wrócił dzięki niej do tego tytułu.


8. Twilight Imperium: IV edycja

Liczba punktów: 1092
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

W okolicach 50. GenConu wydawnictwo Fantasy Flight Games zelektryzowało środowisko planszowych geeków, ogłaszając rychłe wydanie 4. edycji swojej flagowej gwiezdnej epopei – Twilight Imperium. Nowa edycja wprowadza szereg zmian i usprawnień, dotyczących m.in. handlu, rozwoju technologii i polityki, dzięki czemu gra ma szansę stać się bardziej dynamiczną, nie gubiąc przy tym swojej głębi i szeroko pojętej „epickości”.


7. Spirit Island

Liczba punktów: 1123
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Opiekuńcze duchy, próbujące przepędzić najeźdźców kolonizujących ich wyspę, kontynuują swój triumfalny marsz na stoły graczy. Wspierający ten tytuł na Kickstarterze otrzymali już swoje egzemplarze, nakłady sklepowe są wyczerpane, a na dodruk trzeba poczekać do końca roku. W kolejce zaś czeka już dodatek do gry – Branch & Claw. Przeczuwam więc, że Spirit Island na nieco dłużej zagości na liście The Hotness.


6. Scythe

Liczba punktów: 1125
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Scythe, ubiegłoroczny hit, któremu udało się wyjątkowo dobrze połączyć aspekty ekonomiczne i mechanikę kontroli terenu (area control), nie przestaje przykuwać uwagi graczy. Najprawdopodobniej spory wpływ na to miała zapowiedź wydania drugiego dodatku – Igrając z Wiatrem – który ma ukazać się na przełomie 2017 i 2018 r., wprowadzając do rozgrywki (między innymi) statki powietrzne. A kiedy piszę statki powietrzne, naprawdę mam na myśli statki (tyle tylko, że powietrzne)…


5. Horror w Arkham: Gra karciana

Liczba punktów: 1220
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Z samej definicji gatunku LCG wynika fakt, że należące do niego gry będą przez wydawcę od czasu do czasu „ożywiane”, rzecz jasna wprost proporcjonalnie do sukcesu podstawki. Horror w Arkham: Gra karciana, zajmujący obecnie 19. miejsce w rankingu BGG, z pewnością cieszy się dużą atencją swoich twórców – i tak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy FFG wypuściło drugi duży dodatek, pozwalający graczom przeżyć kolejne mrożące krew w żyłach przygody: The Path to Carcosa (Szlak do Carcosy) oraz jeden z zestawów mitów – Echoes of the Past.


4. Massive Darkness

Liczba punktów: 1315
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

We wrześniu pudełka z grą dotarły prawdopodobnie do większości wspierających z KS – a było ich, przypomnę, ponad 22 tysiące. Dzięki temu Massive Darkness rozgrzał użytkowników BGG do czerwoności, ustępując jedynie dwóm innym tytułom. Możemy więc być pewni, że nie zabraknie śmiałków, którzy (w pojedynkę lub z kumplami przy planszy) zechcą udać się do podziemi w poszukiwaniu przygód, bitki z potworami i drogocennych skarbów.


3. Terraformacja Marsa

Liczba punktów: 1317
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Terraformacja Marsa, gra ekonomiczna, w której uczestniczymy w wielkim projekcie naukowym na rzecz przystosowania czerwonej planety do bycia zamieszkaną przez ludzi, nie przestaje zachwycać i zdobywać coraz to nowych fanów. Ostatnio nawet Sam Healey, zadeklarowany ameritrashowiec z Dice Tower, umieścił ją na swojej top 100 wszechczasów. Natomiast półka na statuetki, uginająca się już z pewnością pod ciężarem zdobytych dotąd trofeów, musi od kilku dni pomieścić również Deutscher Spiele Preis, drugą (po Spiel des Jahres) najważniejszą nagrodę dla gier planszowych w Niemczech.


2. Gloomhaven

Liczba punktów: 1407
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

Pierwsze partie dodruku tegorocznego hitu, wspartego na Kickstarterze przez 40 tysięcy osób, we wrześniu wyruszyły na kontenerowcach do swoich odbiorców. Planowany termin dostarczenia wszystkich egzemplarzy to listopad. A to oznacza, że przez najbliższe tygodnie kolejni szczęśliwi nabywcy będą mogli odpakować swoje pudełko pełne epickości i rzucić się w wir przygód czekających na bohaterów przeczesujących podziemia Gloomhaven i próbujących wykurzyć stamtąd wszelkie plugastwo.


1. The 7th Continent

Liczba punktów: 1479
Liczba wystąpień na liście we wrześniu: 30

 

W tym miesiącu The 7th Continent z hukiem wdarł się do pierwszej setki rankingu BGG, po zaledwie 38 dniach od wskoczenia do top 1000 (dla porównania, Gloomhaven potrzebował w tym celu jeszcze mniej, bo 20 dni) i prawdopodobnie jeszcze w tym roku zaatakuje pierwszą dziesiątkę. A ma wszystko, co jest do tego potrzebne, ponieważ twórcy gry nie dość, że są już gotowi z Kickstarterem na dodruk (akcja wciąż trwa i wciąż można dołączyć do tych 20 tysięcy wspierających, którzy zostawili już projektowi 2 miliony dolarów), ale nawet przygotowali już pierwszy dodatek – What Goes Up, Must Come Down – który można nabyć podczas tej samej kampanii.


Podsumowanie

Podobnie jak w zeszłym miesiącu, również i tym razem daje się odczuć wyraźny wpływ kampanii z Kickstartera na „wysokość temperatury” poszczególnych gier. Jednak we wrześniu dało się zaobserwować jeszcze jeden istotny czynnik – wprowadzanie przez wydawców dodatków do swoich największych hitów. To właśnie one pozwalają podtrzymać zainteresowanie tytułem, który już od jakiegoś czasu jest na rynku, dodać mu więcej głębi, albo po prostu zwielokrotnić to, co jest jego największą siłą. Jest to również niewątpliwie gratka dla nas, graczy, bo – parafrazując – najbardziej lubimy kupować gry, które już znamy…

 

Lista rozszerzona

Jako że artykuł zdobył na Facebooku 4 polubienia, oto lista gorących gier września rozszerzona do 14 pozycji:

 

# Tytuł Rok wydania Liczba punktów Ile razy na liście Ile razy na 1. miejscu
1 The 7th Continent 2017 1479 30 16
2 Gloomhaven 2017 1407 30 0
3 Terraforming Mars 2016 1317 30 0
4 Massive Darkness 2017 1315 30 0
5 Arkham Horror: The Card Game 2016 1220 30 0
6 Scythe 2016 1125 30 0
7 Spirit Island 2017 1123 30 0
8 Twilight Imperium (Fourth Edition) 2017 1092 30 0
9 Through the Ages: A New Story of Civilization 2015 993 30 0
10 Lisboa 2017 899 30 0
11 Great Western Trail 2016 832 30 0
12 Star Wars: Rebellion 2016 827 30 0
13 Charterstone 2017 822 28 0
14 Nusfjord 2017 703 25 0

Dodaj komentarz