Ciekawostki BGG – gorące gry sierpnia 2017

Sierpień był z całą pewnością gorącym okresem dla miłośników planszówek – miało miejsce mnóstwo konwentów (na czele z Polconem w Polsce, a na świecie – GenConem), trwają przygotowania do Essen i codziennie trafiają do nas związane z nimi gorące zapowiedzi. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się grom, które podbiły w sierpniu ranking „The Hotness” na BoardGameGeek.

Metodologia jest następująca – gra, która danego dnia była na pierwszym miejscu listy dostaje 50 punktów, gra z 2. miejsca – 49 pkt. i tak dalej. Ostatnie, 50. miejsce to 1 punkt. Które tytuły zgromadziły najwięcej punktów w sierpniu? Zapraszam do lektury zestawienia!

 

 

5. Spirit Island

Liczba punktów: 1175
Liczba wystąpień na liście w sierpniu: 31

Z pozdrowieniami dla tych wszystkich anty-fanów Catanu. Tym razem to osadnicy próbujący skolonizować wyspę są tymi złymi. A my, duchy opiekujące się wyspą i mieszkającymi na niej autochtonami, mamy przepędzić najeźdźców, gdzie pieprz rośnie. Spirit Island to złożona kooperacyjna gra w klimatach fantasy, w której „walutą” decydującą o naszej wygranej jest strach, który siejemy na kolonizatorów.

Pod koniec lipca dostarczono wszystkie egzemplarze gry do wspierających projekt na Kickstarterze (gra została wsparta przez ponad 1000 osób i zebrała 84 tyś. dolarów).

 

 

4. Terraformacja Marsa

Liczba punktów: 1326
Liczba wystąpień na liście w sierpniu: 31

Terraformacji Marsa nie trzeba fanom planszówek w Polsce przedstawiać – w swoim segmencie (zaawansowanej gry ekonomicznej) zgarnęła większość nagród przyznawanych w tym roku. Skąd więc powrót na szczyty „gorącej” listy? Z pewnością wpływ na to miało ukazanie się w lipcu (wersje: angielska, francuska, holenderska) i sierpniu (wersje: niemiecka, polska, węgierska) dodatku pt. Terraformacja Marsa: Hellas i Elysium. Na koniec roku zapowiedziana jest również Terraformacja Marsa: Wenus. To wszystko sprawia, że zainteresowanie graczy tym tytułem nie słabnie.

 

 

3. Gloomhaven

Liczba punktów: 1376
Liczba wystąpień na liście w sierpniu: 31

Tegoroczna gwiazda BGG – gra, która w ciągu 53 dni wskoczyła spoza top 1000 (11 lutego) do pierwszej dziesiątki rankingu (5 kwietnia). Obecnie na miejscu 4., każdego dnia zdobywając nowe – bardzo wysokie – oceny od kolejnych użytkowników serwisu.

Sierpień to czas, kiedy rozpoczęła się wysyłka gier z drugiej edycji (40 tyś. osób wsparło projekt na Kickstarterze na łączną kwotę 4 milionów dolarów). W sierpniu zakończyła się również na KS kampania Founders of Gloomhaven, niezależnej gry (city building) osadzonej w tym samym uniwersum.

 

 

2. Massive Darkness

Liczba punktów: 1438
Liczba wystąpień na liście w sierpniu: 31
Liczba wystąpień na pierwszym miejscu listy w sierpniu: 7

Wydawnictwo CMON zaprosiło użytkowników Kickstartera do wsparcia ogromnego dungeon crawlera, opartego o system wypróbowany już w Zombicide. Społeczność planszówkowa zareagowała olbrzymim entuzjazmem, hojnie otwierając swoje portfele – ponad 22 tysiące wspierających powierzyło łącznie projektowi 3,5 miliona dolarów.

W ostatnich tygodniach sierpnia gra została rozesłana, toteż tysiące śmiałków mogło rozpocząć swoją przygodę w przeczesywanie lochów, rozwijanie swojej postaci, wypełnianie misji, walkę z potworami i zbieranie skarbów.

 

 

1. The 7th Continent

Liczba punktów: 1456
Liczba wystąpień na liście w sierpniu: 31
Liczba wystąpień na pierwszym miejscu listy w sierpniu: 9

Kolejny projekt ufundowany na Kickstarterze. Twórcy założyli, że uda się zebrać 50 tyś. euro – wspierający przekazali im 1,2 miliona euro. 12 tysięcy ludzi czeka na tę grę, której wydanie zaplanowano na koniec września.

W The 7th Continent wcielamy się w śmiałków (lub śmiałka, ponieważ dostępny jest również wariant solo) z początków XX w., którzy wyruszają, by spróbować odkryć tajemnice skrywane przez tytułową krainę. Szykuje się więc epicka przygoda (gra przewiduje ponad 1000 minut grania), która – dzięki specjalnemu systemowi zapisywania aktualnego stanu gry – pozwoli graczom przeżyć wiele emocjonujących wieczorów na eksplorowaniu nowego kontynentu.

 

 

Podsumowanie

Analizując dzisiejsze zestawienie najgorętszych gier sierpnia, na pierwszy plan wysuwa się wpływ platformy Kickstarter na planszówkowy światek. Jedyną grą, która nie zawdzięczała „wspieraczce” masowego zainteresowania graczy, była Terraformacja Marsa. Pozostałe tytuły albo dopiero co zostały ufundowane, albo rozesłane do wspierających, czym zapracowały sobie na olbrzymie zainteresowanie tysięcy graczy, mających nareszcie okazję rozłożenia na stole wyczekiwanej gry. Czy ten trend się utrzyma? Będziemy śledzić to razem z Wami w kolejnych miesiącach.

 

Lista rozszerzona

Jako że artykuł zdobył na Facebooku 3 polubienia, oto lista gorących gier sierpnia rozszerzona do 8 pozycji:

 

# Tytuł Rok wydania Liczba punktów Ile razy na liście Ile razy na 1. miejscu
1 The 7th Continent 2017 1456 31 9
2 Massive Darkness 2017 1438 31 7
3 Gloomhaven 2017 1376 31 0
4 Terraforming Mars 2016 1326 31 0
5 Spirit Island 2017 1175 31 0
6 Scythe 2016 1113 31 0
7 Arkham Horror: The Card Game 2016 1089 31 0
8 Wasteland Express Delivery Service 2017 1060 31 0

Dodaj komentarz