Ciekawostki BGG – gorące gry października 2017

Kończy się październik, opada kurz po targach w Essen, a w głowach miłośników planszówek aż kręci się od ilości zapowiedzi nowych tytułów i dodatków do znanych hitów. Przyjrzyjmy się zatem grom, które w październiku przykuły uwagę największej ilości użytkowników BGG. Zapraszam na podsumowanie miesiąca listy „The Hotness”!

Metoda liczenia punktów jest taka sama jak w ubiegłym miesiącu – gra, która danego dnia była na pierwszym miejscu listy dostaje 50 punktów, gra z 2. miejsca – 49 pkt. i tak dalej. Ostatnie, 50. miejsce to 1 punkt. Oto lista 10 tytułów, które zgromadziły w ten sposób najwięcej punktów.

W przypadku gier, które pojawiały się w poprzednich zestawieniach, znajdziecie informację o tym, które miejsce wówczas zajmowały, a w samym opisie skupię się wyłącznie na nowych, październikowych informacjach na ich temat.

 

10. Projekt Gaja

Liczba punktów: 964
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31

 

Twórcy Terra Mystica przepisali swój hit (obecnie na 7. miejscu rankingu BGG), umiejscawiając go tym razem w klimacie science fiction. Mamy więc 14 ras zamieszkujących 7 planet, wyruszających na podbój kosmosu (czyli przystosowanie kolejnych planet do warunków ich życia). Każda rasa ma swoje unikalne cechy, a dodatkowo może rozwijać dalsze umiejętności w trakcie samej gry.

9. Noria

Liczba punktów: 987
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31

 

Noria to pięknie zilustrowana, osadzona w klimatach steampunkowych gra ekonomiczna z unikalnym mechanizmem wheel buildingu, czyli ulepszaniem machiny składającej się z trzech współosiowych kół z dyskami, których odpowiednie zaopatrzenie (w dyski) i ustawienie względem siebie daje dostęp do specjalnych akcji.

7./8. Charterstone

Liczba punktów: 1081
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31

 

W tej grze wcielimy się w jednego z sześciu obywateli królestwa Greengully, którzy na polecenie swojego władcy wyruszają, aby zasiedlić dalsze tereny i wybudować kolejną wioskę. Charterstone jest grą ekonomiczną typu legacy, w której nasze poczynania nieodwracalnie zmieniają warunki gry – dostępne na planszy pola, statystyki postaci, a nawet reguły gry.

7./8. Scythe

Liczba punktów: 1081
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31
Gorąca gra września (miejsce 6.)

 

W dalszym ciągu czekamy na drugi dodatek (Igrając z Wiatrem). Ci zaś, którzy wybrali się do Essen mieli okazję nabyć go na targach, w jednej z trzech wersji językowych: angielskiej, francuskiej lub niemieckiej.

6. Kingdom Death: Monster

Liczba punktów: 1106
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31

 

Nie do każdej dużej gry pasuje określenie „epicka”. Do tej – pasuje. Kingdom Death: Monster to gra kooperacyjna stworzona z ogromnym rozmachem: począwszy od figurek, poprzez fabułę rozpisaną wielogodzinną kampanię, aż po sztuczną inteligencję zaprojektowaną dla każdego z potworów, z którymi zmierzą się bohaterowie oraz możliwość tworzenia własnego, unikalnego silniczka bitewnego z przedmiotów znalezionych lub zdobytych na wrogach. Poprzedni projekt na Kickstarterze zdobył 2 mln dolarów, obecny – 12 milionów. Październik to czas wysyłki gry do pierwszej grupy wspierających obecny projekt.

5. Horror w Arkham: Gra karciana

Liczba punktów: 1193
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31
Gorąca gra września (miejsce 5.)

 

W październiku FFG zapowiedziało wydanie czwartego zestawu mitów do Szlaku do Carcosy, pt. The Pallid Mask, a także nowego scenariusza pt. The Labyrinths of Lunacy.

4. Clans of Caledonia

Liczba punktów: 1214
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31

 

Twórcą Clans of Caledonia jest pochodzący z Niemiec Juma Al-JouJou – i nie mogło być inaczej, ponieważ jest to podręcznikowa euro-gra typu niemieckiego, w której odnajdziemy feldowską „sałatkę punktową”, czy rosenbergowe wysyłanie pracowników do pracy. Nawet agrarny temat się zgadza – tym razem jest to tytułowa Kaledonia z XIX w., którą to nasze szkockie meeple będą kultywować i handlować jej owocami (czyli bawełną i whisky). Natomiast Rahdo nazwał ją „Terra Mystica killer„. Dostajemy więc esencję niemieckiej myśli planszówkowej w jej najlepszym wydaniu.

3. Terraformacja Marsa

Liczba punktów: 1288
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31
Gorąca gra września (miejsce 3.)
Gorąca gra sierpnia (miejsce 4.)

 

Gracze nadal czekają na dodatek Wenus, który ma ukazać się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Tymczasem Terraformacja Marsa wskoczyła na 6. miejsce rankingu BGG, wyprzedzając Terra Mystica.

2. Gloomhaven

Liczba punktów: 1492
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31
Liczba wystąpień na pierwszym miejscu listy w październiku:
Gorąca gra września (miejsce 2.)
Gorąca gra sierpnia (miejsce 3.)

 

Rozpoczęła się wysyłka do Europy, kontenerowce z grami wyruszyły również w kierunku Stanów Zjednoczonych.

1. The 7th Continent

Liczba punktów: 1502
Liczba wystąpień na liście w październiku: 31
Liczba wystąpień na pierwszym miejscu listy w październiku:
Gorąca gra września (miejsce 1.)
Gorąca gra sierpnia (miejsce 1.)

 

Tytuł nowej kampanii (What Goes Up, Must Come Down) wydaje się zupełnie nieadekwatny do tego, jaki hype panuje wokół The 7th Continent. Ostatecznie drugi projekt na Kickstarterze został zasilony przez niemal 44 tysiące wspierających kwotą ponad 7 milionów dolarów, a sama gra wskoczyła do pierwszej 50. rankingu na BGG.

 

Podsumowanie

W październikowym zestawieniu najgorętszych gier miesiąca debiutuje kilka ciekawych tytułów, które mają szansę na dłużej zatrzymać uwagę graczy – jak Charterstone, Clans of Caledonia, czy Kingdom Death (nie ujmując niczego, oczywiście, pozostałym debiutantom). Początek listopada powinien też przynieść nam lawinę po-essenowych recenzji, które prawdopodobnie przetasują nam kilkukrotnie listę „The Hottness”. Czy tak się jednak stanie? Przekonamy się za miesiąc.

Dodaj komentarz