A to znacie? – TableTop

W jakim celu oglądamy rozgrywki (gameplays) w daną grę? Duża część z nas traktuje je zapewne jako ostatni etap przed zakupem nowej gry, inni – jako jeden z pierwszych już po zakupie. Dzięki nim możemy łatwiej zrozumieć przebieg („flow”) rundy, możliwe interakcje między graczami, niektóre decyzje, z jakimi przyjdzie się zmierzyć w czasie gry. Inni oglądają rozgrywki w gry, które już znają – żeby zobaczyć, jak grają „zawodowcy”: poznać kilka nowych tricków, ułatwić sobie przyszłe zwycięstwa. A ilu z nas ogląda dla rozrywki?

W 2012 roku Wil Wheaton (aktor, znany głównie z roli w serialu Star Trek: Następne Pokolenie) oraz Felicia Day podjęli się stworzenia show (na kanale Geek & Sundry), w którego centrum stało ogrywanie gier planszowych – do studia zapraszano youtuberów, komików, aktorów, twórców gier, zaś na stół wyciągane były znane i mniej znane tytuły, m.in. Small World, Osadnicy z Catanu, Munchkin, Pandemic, czy Lords of Waterdeep. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i zgromadził pokaźną widownię – z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że największy wpływ na ten sukces mieli charyzmatyczni prowadzący, nietuzinkowi goście, świetna jakość techniczna produkcji oraz styl narracji żywcem wyjęty z reality shows (wypowiedzi uczestników z off-u, komentujących przebieg gry oraz relacje między graczami). Natomiast planszówki były z pewnością głównym beneficjentem popularności programu – jestem przekonany, że wiele osób dowiedziało się dzięki TableTop o nowych tytułach, a i niejeden podjął zapewne pod wpływem tych filmików decyzje zakupowe. Piszę to ze sporą dozą pewności, ponieważ sam zaliczam się do tego grona – dzięki Wheatonowi i jego gościom poznałem i zachwyciłem się takimi grami, jak: Resistance, Szeryf z Nottingham, Epoka Kamienia, Alhambra oraz wieloma innymi.

TableTop tworzony był przez 6 lat, do 2017. W wyniku konfliktu między Wilem Wheatonem a nowymi właścicielami Geek & Sundry (Legendary) o dostępność odcinków na YouTube (nowy właściciel planował przenieść je na płatną platformę – Project Alpha – na co nie zgadzał się sam Wheaton) do powstania kolejnych sezonów już nie doszło. Na szczęście w dalszym ciągu archiwalne materiały można znaleźć na kanale Geek & Sundry. Filmy nie zestarzały się wcale – nadal bawią i inspirują, między innymi youtuberów z Polski, nagrywających w 4K ;). Ale o nich napiszę innym razem…

Dodaj komentarz