A to znacie? – Czelendż Ocalić od Zapomnienia

W pogoni za kolejnymi nowościami, których nasze wydawnictwa nam nie szczędzą, gubimy czasami sprzed oczu gry, które nie były hype’owane do nieprzytomności. Mało tego, nawet „hity nad hitami” trafiają na nasze stoły głównie okolicach premiery, kiedy wydawnictwa i recenzenci dokładają starań, byśmy nie przegapili danego tytułu. Po tygodniu lub miesiącu w ich miejsce trafiają kolejne, a na „stare” brakuje czasu i/lub chętnych na granie.

Temu kultowi nowości granicę postawili na początku 2019 roku Karolina i Kuba, twórcy GRAnatowej. Karolina zaproponowała zabawę, którą nazwała „Czelendż. Ocalić od Zapomnienia”, a która polegała na podjęciu wyzwania, by przez cały rok, tydzień w tydzień, wyciągnąć na stół „starą” grę (kryterium była data wydania – sprzed 2018 roku), zagrać w nią i swoje wrażenia opisać na stworzonej w tym celu grupie. Zabawa jak zabawa – fajny pomysł, szczytny cel i tyle. Jednak „czelendż” przerodził się w coś więcej: grupa szczęśliwie przyciągnęła spore grono bardzo pozytywnych osób, które nie tylko chętnie dzieliły się swoimi opisami rozgrywek, ale również z wielką życzliwością i serdecznością odnosiły się do pozostałych uczestników. W ten sposób grupa stała się remedium na dużo częściej spotykane w Internecie grupy hobbystyczne, w których „świeżaków” spotyka zwykle protekcjonalny ton z lekką domieszką ironii. Na „Ocalić od zapomnienia” nie było na to miejsca, a wszelkie przejawy uszczypliwości szybko wygasały, bo do kłótni trzeba dwojga, a tutaj dwoje zajadłych dyskutantów w jednym wątku zdarzało się niezwykle rzadko. Nie oznacza to, że grupa świeciła pustkami – wręcz przeciwnie – w ciągu roku opublikowanych zostało blisko 2500 postów merytorycznych, nie licząc tych otagowanych #pozaczelendżem, a opisujących najczęściej spotkania członków grupy na konwentach lub „po domach” (bo i takie znajomości tutaj się rozwijały), lub rozgrywki w gry nowsze niż 2018.

W tym roku Czelendż rusza z nową edycją – granica „starości” została przesunięta i teraz zaliczone są również gry z 2018 roku. Dodatkowo można wziąć udział w Educzelendżu i wrzucać każdą możliwą grę, o ile znajdzie się jakąś ciekawostkę związaną z tematyką gry, jej autorami lub samym tytułem. Właśnie trwa #tydzień1, więc jest to idealny moment, aby podjąć rękawicę. Spróbujecie?

Link do Czelendżu (grupa na FB): https://www.facebook.com/groups/ocalicodzapomnienia/

Link do Granatowej (fanpage na FB): https://www.facebook.com/GRAnatowaTV/

Dodaj komentarz