A to znacie? – Ant Lab Games
Planszówki wywołują w nas głównie pozytywne skojarzenia – miło spędzony czas z bliskimi, lub okazja do poznania nowych osób; rozrywka umysłowa (często, bo nie zawsze); alternatywa dla otaczających nas coraz ściślej migotliwych ekranów. Okazuje się jednak, że i nasze hobby ma swoje mroczne strony. I to o nich – na przykładzie Ant Lab Games – jest dzisiejszy artykuł.
Ant Lab Games to kanał na Youtube poświęcony grom planszowym. Założony w 2014 roku przez Frances i Anthony’ego. Tworzyli oni głównie filmy, na których ogrywali poszczególne tytuły, dzieląc się na końcu swoimi spostrzeżeniami na ich temat. Spokojna, serdeczna atmosfera, merytoryczne filmiki, bardzo profesjonalnie nagrane i zmontowane. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce, żeby poznać kilka nowych gier.
W 2018 roku miała miejsce w Stanach Zjednoczonych dość głośna (oczywiście, zachowując proporcje, głośna w obrębie naszego hobby) dyskusja na temat nagminnych, niewłaściwych zachowań względem grających kobiet. Dyskusję zapoczątkowała relacja jednej z uczestniczek targów Origins, podczas których doświadczyła ona wręcz molestowania ze strony przedstawicieli wystawców. Temat ten był szeroko komentowany w amerykańskiej społeczności graczy. Wśród osób, które podjęły temat była również Frances z Ant Lab Games. Podzieliła się swoimi „strategiami” funkcjonowania w sytuacjach, w których jako kobieta czuła się niekomfortowo – jej rady skupione były na tym, co potencjalna ofiara może zrobić, by nie dopuścić do eskalacji negatywnych zachowań lub jak zakomunikować swój dyskomfort – cały czas bazując, co warto podkreślić, na swoim doświadczeniu. Okazało się jednak, że narracja tego vloga nie spodobała się „mainstreamowi”, a sama Frances usłyszała zarzut, jakoby dokonała „victim blaming” (oskarżania ofiar) i fala hejtu objęła również ją. Ostracyzm „towarzystwa” spotkał zarówno ją, jak i cały projekt, współtworzony z Anthony’m. Od tamtej pory inicjatywy Ant Lab Games dorobiły się wiernego grona hejterów i stały się obiektem słownych ataków przy każdej możliwej okazji. Przy czym należy podkreślić, że ataki te pochodziły głównie ze środowiska recenzentów, ponieważ wydawcy – jak podkreślają sami twórcy Ant Lab Games – nadal wspierali projekt i utrzymywali z nimi dobre relacje.
Czara goryczy przelała się, kiedy kolejny z ich projektów – Akademia Twórców (czyli warsztaty dla osób chcących tworzyć własne materiały na YT) – stał się celem niemerytorycznych ataków. Frances i Anthony postanowili oficjalnie zakończyć działalność jako Ant Lab Games, odcinając się tym samym od całego „środowiska”. Przez chwilę zastanawiali się nawet nad całkowitym skasowaniem kanału na YouTube wraz z archiwum filmów, jednak ostatecznie zostawili go „dla potomnych”.
Obecnie można ich oglądać na kanale o nieco innym profilu – Geek Mavericks, gdzie planszówki stanowią tylko jeden z wielu poruszanych przez nich tematów.
Historia Ant Lab Games jest ciekawym studium przypadku – nie tylko tego, w jaki sposób funkcjonuje środowisko amerykańskich recenzentów planszówek, ale – szerzej – jak ograniczony staje się dyskurs publiczny, poddany silnym naciskom „prawomyślności” i wąskiej puli „dozwolonych” narracji…
* * *
Co ciekawe, między napisaniem artykułu a jego publikacją miał miejsce ciekawy plot twist – Frances i Anthony postanowili – po czterech miesiącach przerwy i przemyśleniu całej sprawy na spokojnie – reaktywować kanał Ant Lab Games. W tym tygodniu opublikowali kolejne materiały. Miejmy więc nadzieję, że cała historia będzie miała jednak szczęśliwe zakończenie, a Ant Lab Games wyjdą z tej „przygody” silniejsi.
